Letos s templářema

11.08.2015 23:50

VSETÍNSKÝ GULÁŠFEST A TEMPLÁŘSKÉ SLAVNOSTI LETOS SPOLEČNĚ

plakát

Vsetínská hudební společnost pořádá v areálu u Sandriku od 14. do 16. srpna šestý ročník akce Vsetínský Gulášfest, který bude hledat v pořadí již šestého gulášového krále. V sobotu 15. srpna tak proběhne již šestá korunovace s předáním pomyslného žezla králi Vsetínského Gulášfestu. V neděli 16. srpna se Vsetín promění v Gastronomicko – kulturní festival. Ke Vsetínskému Gulášfestu se od 14 hodin připojí i Templářské slavnosti, které pořádá Muzeum regionu Valašsko. Konat se budou v parku vsetínského zámku. Mezi oběma akcemi bude jezdit dle rozpisu kyvadlová doprava – koně s bryčkou.

 

 

 

„Ještě než ale gurmánská slavnost v sobotu vypukne, ožije v pátek 14. srpna od 15 hodin celý areál Sandriku tradiční rockovou zábavou. Těšit se můžete na kapely Heaven, Headmaster, oblíbený Stram a jedno překvapení domácí scény – kapelu Darrock, která zahraje nové písně vsetínského muzikanta Jury Dareby Václavíka. V pátek samozřejmě nebude chybět guláš z kotle, který připraví ocenění kuchaři z minulých ročníků,“ vyjmenovává za organizátory Gulášfestu Hana Škarpová.

Nezbytnou součástí letošního ročníku bude opět soutěž v kulinářském umění přihlášených kuchařů, kteří budou v sobotu od 10 hodin bojovat o putovní korunu a titul „Vsetínský gulášový král“. V sobotu ráno se tak areál Sandriku promění ve velkou polní kuchyni, kde bude probíhat soutěžní klání pod dohledem odborné poroty, kterou v tajném hlasování doplní i samotní účastníci soutěže. Slavnostní vyhlášení letošního krále a předání koruny z rukou vítěze pátého ročníku Pavla Výchopně se uskuteční od 15 hodin.

Pořádající Vsetínská hudební společnost připravila také letos bohatý doprovodný program. Na podiu se každý den vystřídají hudební tělesa nejrůznějších žánrů. Těšit se tak můžete například na vsetínský Vrkoč, Tabáskovu & Partyju, pozvání přijali i Jitka Šuranská, zlínská formace Blue Tone Band, mladá nadějná kapela Donaha a ve večerních hodinách všem dobře známý Waťák a nejlepší český revival skupiny AC/DC.

Nedělní program bude rovněž pestrý. Stalo se již tradicí, že v neděli vaří králové předchozích ročníků zvěřinové guláše a ani letos tomu nebude jinak. Od 10 hodin si tak na své přijdou milovníci guláše srnčího, jeleního, dančího a dalších. Nedělní program pořadatelé zvolili již tradičně, jako festival spřátelených kapel, kdy vystoupí Beata Bocek, Chris Beach, Z horní dolní a dál na jih, kapela NOCA, Dětská kapela z Alceda, vsetínský Šimonband a Veselá Bída.

 

Neděle 16. srpna bude od 14 hodin patřit také Templářským slavnostem. Vsetín se tak vrátí do časů středověkých templářů. Letošní 5. ročník nabídne návštěvníkům šermířská vystoupení, řemeslné dílny, ukázku živých dravců, ražbu mincí a další zajímavé aktivity. „Šermířské skupiny budou letos tři – Templári z hradu Bagras, Alternus a Taurus. Na děti čeká přehlídka masek, lukostřelba, boje na kládě a rytířské trenažéry, ale také hledání středověkého pokladu nebo žonglérské workshopy,“ představuje bohatý program Tomáš Vitásek, ředitel Muzea regionu Valašsko. V parku vsetínského zámku se odehraje příběh plný zpěvu, tance i šermu, v římskokatolické farnosti proběhne exkurze s průvodcem a rytířské souboje. Loutkové divadlo Kohútek zahraje dětem pohádku v Centru pro rodinu Spolu. Na Maštaliskách si děti mohou postavit papírové hradby a pomalovat štíty. Galerie Stará radnice představí tvorbu mladých umělců z Valašskomeziříčska.